LYS Adaylarına Altın Değerinde Tavsiyeler

İzmir Anadolu ve Fen Lisesi Rehberlik Servisi yetkilisi Büşra İbişoğlu'ndan Lisans Yerleştirme Sınavına girecek öğrenciler için altın değerinde tavsiyelerde bulundu

09.06.2016 22:45 2.430 kez okunduFacebook'ta Paylaş

LYS'ye girecek öğrencilere altın değerinde tavsiyelerLisans Yerleştirme Sınavına girecek öğrenciler için altın değerinde tavsiyelerde bulunan İzmir Anadolu ve Fen Lisesi Rehberlik Servisi yetkilisi Büşra İbişoğlu, kaygı düzeyinin kontrol altında tutulmasının çok önemli olduğunu ifade etti.

Sınav maratonunun bitmesine sayılı günler kaldığını anlatan Özel İzmir Anadolu ve Fen Lisesi Rehberlik Servisi yetkilisi Büşra İbişoğlu, öğrencilerin sınav kaygılarını kontrol altında tutabilmelerinin çok önemli olduğunu söyledi. “Mutlaka kazanmalıyım” baskısının öğrencilerde sınav kaygısı oluşturacağını anlatan İbişoğlu, “Bu kaygı da ister istemez sizi olumsuz sonuçlara sürükler. Sınav kaygısı tamamen kötü bir durum mu? Yoksa hiç umursamamak mı gerekiyor? Sınav kaygısı tamamen kötü bir durum değildir. Farz edelim korkusuz bir insansınız. Hiçbir şeyden korkmuyorsunuz. Bu durumda kendinizi tehlikelerden korumak için önlem alır mıydınız? Büyük ihtimal almazdınız ve korkmadığınız için her tehlikeye önlem almadan atılırdınız. Tabi ki bu durum sizi zarar verici durumlara sokabilirdi. İşte böyle bir şey yaşanmaması için belli bir düzey de korku yaşamak hepiniz için gerekli. Ancak kaygı düzeyinizi sınav sürecinizin önüne geçirmemeniz gerek” dedi.

KAYGI DÜZEYİNİZİ KONTROL ALTINA ALINMASI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER
İbişoğlu, öğrencilerin kaygı düzeyini kontrol etmesi için yapılması gerekenleri şöyle açıkladı:

* "Elinizden geldiği ölçüde çalışmalarınızı sistemli sürdürün. Eksiklerinizi kapatın. Göreceksiniz, çalışmak sizleri rahatlatacak ve kaygı düzeyinizi azaltacaktır.


Elinizden gelenin en iyisini yaptıysanız, sınav kaygısı geliştirmemek için şimdiden “Hakkımda hayırlı olan neyse o olsun.” demeye başlayın lütfen.

Etrafınızdaki insanlarla, sınavı ve sonuçlarını konuşup durmayın. Sohbet edebileceğiniz milyonlarca konu var! Bugünden itibaren mümkünse sohbetlerinizin içeriğini değiştirmeye gayret edin!

Sınav olmadan sonuçlara odaklanmayın.

“Ya sınavı kazanırım ya da hayatım mahvolur, deneme sınavları istediğim gibi geçmedi sınavım da kötü geçecek, sınavda heyecanlanacağım.” türü sonuca endeksli düşünceler beyni kilitleyeceği gibi doğru akıl yürütmenizi de engeller.

“Sınava kadar strateji kazanmaya devam edeceğim, sınavda da elimden gelenin en iyisini yapacağım, sınav her şey demek değil, hayatta başka alternatifler olabilir.” tarzında iç diyalog geliştirmeniz sizleri psikolojik olarak rahatlatacaktır.

Sınavda başarılı olmak ilk amacınız olmalı ancak tek ve son amacınız asla olmamalı.

Sınava başladığınız zaman kısa süreli de olsa bildiklerinizi unutabilirsiniz. Bunun geçici olduğunu ve bir iki soru yaptıktan sonra geçeceğini unutmayın. Devam ettiği takdirde panik yapma yerine nefes alma egzersizi yapın.

Sınavda dikkatinizi diri tutun. Okuduğunuzdan hiçbir şey anlamadığınızı hissettiğiniz an kalemi bırakın ya da her 30 dakikada bir 20-25 saniye sınava ara verin.

Sınav anında zorlandığınız her soruyu atlayın. Yapabildiklerinizi çözdükten sonra başa dönerek tekrar çöz yöntemi uygulayın.

Sınav sırasında alacağınız puanı düşünmeyin. Soruları yapın ve geçin!

Hedefleriniz ve hayalleriniz motivasyon kaynağı olmalı. Motive olamadığınız zaman gerçek performansınızı ortaya koyamazsınız.

Ne kadar büyük ve güçlü hayalleriniz varsa, o kadar güçlü ve büyük işler başarırsınız.

Sınav öncesinde ve sınav esnasında olumsuz düşüncelere kapılmayın.

Sınav bitene kadar olumlu düşünün ve "başaracağım" duygusunu hiç söndürmeyin.

Unutmayın, hiçbir şey sizin ruhsal ve bedensel sağlığınızdan daha önemli değildir. Sınavlar sadece bilgi düzeyinizi ölçer, dört yanlış bir emeği götürmez. Girdiğiniz sınavlar, zekâ veya kişiliklerin ispatlandığı bir alan değildir. Sınav başarınız ile kendi değerinizi eş tutmayın. Sınav sonucunuz ne olursa olsun, size uygun kariyer seçenekleri mutlaka vardır." 
İHA

Haberi Paylaş

Yorum Yazın


+ =
 
     


ozel ders almak istiyorum

Öne Çıkan Eğitim Haberleri